Skip to content ↓
The De La Salle Academy

The De La Salle Academy

The De La Salle Academy

Inspiring People;
Breaking Boundaries

Enrichment

Enrichment has been developed this coming year as a result of our parent forums and your feedback.  Below you will find a comprehensive half term by half term timetable of activities on offer.  We encourage all boys to participate in at least one activity per half term.  The timetables may be updated as the year progresses with additional activities.

Extra Curricular Activities  at lunchtime

Day Activity Staff / Location
Monday Film Club Mr Mythen
Community Room
Computer Club Mrs Hayes
Heart Space Computer Room
Tuesday Film Club Mr Mythen
Community Room
Computer Club Mrs Hayes
Heart Space Computer Room
Wednesday Film Club Ms Trotter
Community Room
Computer Club Mrs Hayes
Heart Space Computer Room
Thursday Film Club Ms Trotter
Community Room
Computer Club Mrs Hayes
Heart Space Computer Room
Friday Film Club Mr Mythen
Community Room
Computer Room Mrs Hayes
Heart Space Computer Room

Enrichment Activities  after school - Half Term 1

Half Term 1
Day Activity Staff / Time / Location
Monday

History Film Club

Mr Evans

Badminton Mr Little/Mr Makin
Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only) Miss Roberts
Reading Club Mrs Grogan
Tuesday

KS3 Maths

Miss Lake

Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Year 8 Football (Week 1) Mr Donnahey
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld 
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Drama Club Ms Booth
Warhammer Mr Robson
Y8 - 11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Mrs Redmond

Year 7 Football

Mr Mythen

History Club Mrs Watson
Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)

Enrichment Activities  after school - Half Term 2

Half Term 2
Day Activity Staff / Time / Location
Monday

History Film Club

Mr Evans

Badminton Mr Little/Mr Makin
Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only) Miss Roberts
Tuesday

KS3 Maths

Miss Lake

Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Warhammer Mr Robson
Y8 -11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Ms Redmond

Art Club (Week 1)

Miss Talbot

Year 7 Football Mr Mythen
History Club Mrs Watson
Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)

Enrichment Activities  after school - Half Term 3

Half Term 3
Day Activity Staff / Time / Location
Monday History Film Club

Mr Evans

Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only) Miss Roberts
Tuesday

KS3 Maths

Miss Lake

Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Drama Club Ms Booth
Warhammer Mr Robson
Y8 -11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Ms Redmond

Year 7 Football Mr Mythen
Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)

Enrichment Activities  after school - Half Term 4

Half Term 4
Day Activity Staff / Time / Location
Monday History Film Club

Mr Evans

Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only)  Miss Roberts
Tuesday

KS3 Maths

Miss Lake

Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Warhammer Mr Robson
Y8 - 11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Ms Redmond

Year 7 Football

Mr Mythen

Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)

Enrichment Activities  after school - Half Term 5

Half Term 5
Day Activity Staff / Time / Location
Monday

History Film Club

Mr Evans

Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only) Miss Roberts
Tuesday

KS3 Maths

Miss Lake

Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Warhammer Mr Robson
Y8 -11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin 
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Ms Redmond

Art Club (Week 1)

Miss Talbot

Year 7 Football Mr Mythen
Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)

Enrichment Activities  after school - Half Term 6

Half Term 6
Day Activity Staff / Time / Location
Monday

History Film Club

Mr Evans

Y7 Band Ms Trotter
Y11 English Aim Higher (1 session only) Miss Roberts
Tuesday KS3 Maths Miss Lake
Cadets Mr Cotterill/Mr Hudson/Miss Cantrill
Young Lasallians Mr Mythen/Mrs Threlkeld
Cyber Discovery Miss Corthine
Science Club Mrs Braithwaite/Mr Fearon
Warhammer Mr Robson
Y8 - 11 Band Ms Trotter
Wednesday Scholarship Mr Little/Mr Makin
Thursday Jiu-Jitsu

Mr Bennett

KS4 Maths Revision

Mr Cotterill

Cooking (Week 2)

Ms Redmond

Year 7 Football Mr Mythen
History Club Mrs Watson
Fitness Club Mr Little/Mr Makin
Chess Club Ms Rea
Friday Yoga Ms Rea
Boxfit Mr Bennett
Basketball SGI (2:30pm - 3:30pm)